Olga WiechnikSpotkanie: 13 sierpnia 2020r.

Olga Wiechnik – pisarka, dziennikarka i reportażystka. Tematem spotkania będzie książka „Posełki. Osiem pierwszych kobiet”, poświęcona pierwszym polskim parlamentarzystkom, w tym pochodzącej z ziemi gostyńskiej Franciszce Wilczkowiakowej.

 

Posłanka? Pani Poseł? Posełka? Poślica? Jak nazwać kobietę w Sejmie? Polki jako jedne z pierwszych w świecie wywalczyły sobie prawa wyborcze. W Sejmie ustawodawczym w 1919 roku znalazło się 8 pań. Ich działania i osobowość przedstawia książka Olgi Wiechnik, która jest pierwszą publikacją eksponującą rolę kobiet u zarania niepodległości. Na uwagę zasługuje fakt, że w tym ekskluzywnym gronie znalazła się związana z ziemią gostyńską Franciszka Wilczkowiakowa. Bohaterka była wybitną działaczką wychodźstwa polskiego w Niemczech, księgarką, organizatorką akcji charytatywnych i wreszcie parlamentarzystą z ramienia Narodowej Partii Robotniczej.

 

Olga Wiechnik (ur. 1985 r.) – absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim i Polskiej Szkoły Reportażu. Dziennikarka i redaktorka, współpracuje z „Wysokimi Obcasami”, publikowała m.in. w „Przekroju”, „Malemenie”, „Twoim Stylu” i „Pani”. Autorka reportażu historycznego „Posełki. Osiem pierwszych kobiet”, który ukazał się w 2019 roku w Wydawnictwie Poznańskim.

Włodzimierz RanoszekSpotkanie: 6 sierpnia 2020r.

Polski przewodnik turystyczny, który oprowadza w stroju historycznym, a przy dźwiękach liry korbowej jako bard w średniowiecznym stroju odgrywa autorskie ballady i pieśni oparte o legendy i historię regionu, wprowadzając w barwny świat legend, historii i romansów rycerskich. Uczy prostych tańców dworskich oraz prowadzi zajęcia ekologiczne i regionalne. Jest autorem i współautorem ponad 30 przewodników turystycznych po Wrocławiu, Dolnym Śląsku, Wielkopolsce i Dolinie Baryczy, autorem wielu publikacji naukowych, a także autorem słuchowisk radiowych, opowiadań, ballad i pieśni.

 

Karolina WilczyńskaSpotkanie: 23 lipca 2020r.

Pisarka, autorka kilkunastu powieści obyczajowych, urodziła się 28 sierpnia 1973 roku w Kielcach. Jest absolwentką Akademii Ekonomicznej w Krakowie – ukończyła studia z zakresu bankowości, finansów oraz zarządzania. Zajmowała się wieloma rzeczami – była sekretarką, dziennikarką, recepcjonistką, redaktorką, terapeutką i wykładowcą akademickim. Od 2009 roku jest prezesem własnej fundacji o nazwie „Efekt motyla”, zajmującej się pomaganiem młodzieży. W 2013 roku została Ambasadorką kampanii społecznej „Książka jest kobietą” – akcji promującej czytelnictwo. Prowadzi  również wykłady z komunikacji interpersonalnej.

Zadebiutowała w 2006 roku książką pod tytułem „Performens”.Jest autorką m.in. serii “Stacja Jagodno”, cyklu “ Rok na kwiatowej”, oraz powieści „Właśnie dziś, właśnie teraz” i „Ja, kochanka”. Autorka lubi również krótsze formy – opowiadania jej autorstwa można znaleźć w kilku  antologiach .

Mówi o sobie : “Jestem kobietą ze wszystkimi zaletami i wadami swojej płci: wrażliwą, emocjonalną i romantyczną, ale bywam też kapryśna, złośliwa i bezwzględna. Wierzę w przeznaczenie i miłość, a że jestem uparta – mimo różnych doświadczeń nadal ufam w ludzką szczerość i własną intuicję. Piszę o tym, co moim zdaniem ma największe znaczenie w życiu – o uczuciach – nie bojąc się nawet tych najskrytszych i najtrudniejszych. Bo najważniejszy jest dla mnie człowiek i jego emocje. Prawie najważniejszy. Zaraz po miłości.”

Piotr WitońSpotkanie: 15 lipca 2020r.

Aktor teatralny i filmowy z Poznania, reżyser i scenarzysta. Doskonały konferansjer i wodzirej doświadczony w pracy artystycznej z dziećmi i młodzieżą. Czyta, recytuje, śpiewa, angażując przy tym publiczność do wspólnej zabawy.

Dla najmłodszych czytelników gostyńskiej Biblioteki Publicznej wielokrotnie przeprowadził warsztaty literacko-teatralne oparte na tekstach literatury dziecięcej. Wcielał się w postacie Pettsona (bohatera książek szwedzkiego pisarza Svena Nordqvista), Ambrożego Kleksa (bohatera książek J. Brzechwy), żółwika Franklina (z książek i filmu P. Bourgeois), Pana Kuleczki (bohatera książek Wojciecha Widłak).

Łukasz OrbitowskiSpotkanie: 9 lipca 2020r.

Pisarz. Autor siedmiu powieści, m.in. „Inna dusza”, „Exodus”, „Tracę ciepło”. W roku 2016 otrzymał Paszport Polityki. Dwukrotnie nominowany do nagrody Nike, raz do nagrody Miasta Gdynia. Na antenie TV Kultura prowadzi program „Dezerterzy”. Wiecznie w podróży, gubi się między miastami. Przez przyjaciół zwany Potworem.

Piotr WnukSpotkanie: 6 lipca 2020r.

Pasjonat podróży w stylu wagabundy przemierzający świat autostopem, lokalnym transportem, motorem, rowerem lub na piechotę. Do tej pory odwiedził 40 krajów, m. in. Laos, Birmę, Kambodżę, Wietnam, Tajlandię, Japonię, Iran, Liban, Maroko, Nową Zelandię, Norwegię, Bałkany i wiele innych. Uwielbia schodzić z utartych szlaków i szuka miejsc niekomercyjnych, aby poznać kulturę odwiedzanego kraju oraz ludzi i ich prawdziwe życie, na co dzień.

Jego misją jest eksplorowanie świata w sposób odpowiedzialny i świadomy. Szanowanie lokalnej kultury i zwyczajów, dbanie o środowisko naturalne i otaczającą nas przyrodę. Przemieszczanie się lokalnym transportem, wspieranie miejscowych przedsiębiorców. Podróżowanie z refleksją na temat naszego wpływu na otaczającą nas kulturę, ludzi, środowisko.

Skip to content